loading
<
Poválečná tvorba Antonína Raymonda očima jeho japonského žáka

Poválečná tvorba Antonína Raymonda očima jeho japonského žáka

16.10.2019
17:30
Místo: Gen. Klapálka 1641, Kladno
 
Zveme vás na další přednášku z cyklu Významné kladenské osobnosti – tentokrát se vzácným zahraničním hostem architektem Shigefumi R. Tsutchiyou

Přednáška PaedDr. Ireny Veverkové přiblíží práci a život Antonína Raymonda v době poválečné obnovy Japonska, kdy architekt obnovil architektonickou a stavební kancelář v Tokiu, čímž navázal na svoji předválečnou činnost v zemi Vycházejícího slunce. Historická fakta doplní osobními vzpomínkami japonský architekt Shigefumi Raymond Tsuchiya, poslední žák Antonína Raymonda, který přiblíží pracovní  atmosféru v tokijském ateliéru na počátku 70. let 20. století.

Antonín Raymond (Reimann)

10. května 1888Kladno – 21. listopadu 1976 New HopePensylvánie

Český architekt, který studoval v Praze a žil v Japonsku a USA. Je považován za jednoho ze zakladatelů moderní architektury v Japonsku

Antonín Raymond (rodným jménem Antonín Reimann) pocházel z rodiny kladenského židovského obchodníka Aloise Reimanna. V místech jeho rodného domu na jižní straně náměstí starosty Pavla dnes stojí bankovní palác (čp. 14), na jehož nároží zmiňuje někdejšího rodáka pamětní deska. Na Kladně žil do roku 1903. Studoval na kladenské reálce, později na České polytechnice v Praze, kterou dokončil v roce 1909.

V následujícím roce emigroval do Spojených států amerických. Od roku 1916 spolupracoval s Frankem Lloydem Wrightem v jeho kancelářích v Taliesin, v Spring Green a na stavbě Imperial Hotelu v Tokiu v roce 1919. Poté zůstal v Japonsku. V letech 1926 až 1939 v Tokyu také působil jako honorární konzul Československa, tedy až do roku, kdy československá diplomacie a ministerstvo zahraničních věcí ČSR bylo zrušeno po okupaci nacistickým Německem. Exekvatur (konzulské povolení) mu japonskou vládou bylo uděleno dne 11. září 1926 a československý konzulát tak Raymond mohl otevřít již 21. září 1926.

Mezi lety 1939 a 1949 pracoval opět v USA, kde v roce 1945 v New Yorku založil kancelář spolu s dalším českým architektem Ladislavem Lelandem Radem, nazvanou Raymond & L. L. Rado. Po roce 1948 se vrátil do Japonska, kde pracoval do roku 1973. Poté se znovu vrátil do USA. V roce 1956 byl vyznamenán čestnou medailí od American Institute of Architects a v roce 1964 získal japonský řád Vycházejícího slunce.

Shigefumi R. Tsuchiya

– japonský architekt působící v Tokiu a ředitel architektonické kanceláře Raymond Architectural Design Office. Jedná se o posledního žáka A. Raymonda, který se zajímá o život a dílo svého učitele, snaží se popularizovat tuto osobu hlavně v jeho rodné zemi, kde je paradoxně prakticky neznámý, přestože v Japonsku je považován za zakladatele novodobé japonské architektury. 

Je jedním z organizátorů soutěže Cena Antonína Raymonda http://www.antoninraymond.cz/, kterou každý lichý rok vyhlašuje město Kladno, David Vávra, S. R. Tsuchiya a České centrum v Tokiu. Cena pro vítěze - studenta architektury - je praxe v tokijské architektonické kanceláři AR pod vedením Tsuchiy. Tsuchiya pravidelně přijíždí, aby vítězi předal cenu. Právě v této době bude i přednáška. Asi před 6 lety měl pan Tsuchiya přednášku i na japonském velvyslanectví v Praze. Dnes je však jmenován již nový velvyslanec.

Vstupné 50 Kč

Dlouhodobé akce

výstava Vydra s bobrem
Sládečkovo vlastivědné muzeum v Kladně, p.o.

výstava Vydra s bobrem výstava Vydra s bobrem

12.05.2020 - 24.06.2020
09:00 - 17:00
Otevřeno: Úterý - Neděle
566 m Sládečkovo vlastivědné muzeum v Kladně,Huťská 1375, Kladno
Výstava o životě a ochraně vydry říční a bobra evropského
více info

Víte, co má společného vydra s bobrem? Proč jsou chránění? Proč má bobr placatý ocas a co nejvíce ohrožuje jediný druh české vydry? Pokud chcete zjistit odpovědi na tyto otázky a dozvědět se mnohem více o vydře říční, bobrovi evropském a naší přírodě (a ještě se u toho pobavit), rádi bychom vás pozvali na naši výstavu Vydra s bobrem, kterou znovu otevíráme 12. 5. 2020 s prodloužením do 24. 6. 2020.

výstava Vydra s bobrem
Klára a tři ilustrátoři
Sládečkovo vlastivědné muzeum v Kladně, p.o.

Klára a tři ilustrátoři Klára a tři ilustrátoři

12.05.2020 - 28.06.2020
09:00 - 17:00
566 m Sládečkovo vlastivědné muzeum v Kladně,Huťská 1375, Kladno
Výstava představí ilustrace dětské literatury spisovatelky, lektorky a scénáristky Kláry Smolíkové.
více info

Autorka úzce spolupracuje s řadou ilustrátorů a dětem předává poučení o historii, nebo vědě a přírodě zábavnou formou. Ve výstavě budou její tvorbu reprezentovat ilustrace Luďka Bárty z knížky Vynálezce Alva, kterého můžete znát i jako Večerníček ČT, hádanky ze série knih Tajná dvojka A + B s ilustracemi Viktora Svobody a komiksy z knih ilustrovaných Honzou Smolíkem o tom, jak se staví město, nebo v čem spočívá kouzlo Husova domu. K výstavě budou připravené autorské pracovní listy.

Klára a tři ilustrátoři