loading
<
Kateřina Šedá – Povolání: Šedá

Kateřina Šedá – Povolání: Šedá

22.04.2020
17:30 - 19:00
Místo: Gen. Klapálka 1641, Kladno
 
Již jste osobně potkali architekta mezilidských vztahů, který nějakým způsobem zasáhl do vašeho života? Ne? Nejvyšší čas..

Kateřina Šedá je nadpřirozený úkaz. Nejen v našem tuzemském rybníčku, ale i na světové scéně, což dokládá nespočet pozvání světových galerií a muzeí pro tuto energií překypující mladou ženu ke spolupráci, a finančních pobídek k realizaci jejích projektů, které často mívají přesah nečekanými směry.

Mimo jiné přesunula moravskou vesnici Bedřichovice do Londýna a naopak, svérázně sblížila obyvatele sídliště Brno-Líšeň, nebo k nám pozvala 25 000 Ukrajinců z města Slavutyč. Založila novou tradici buskerů v hromadné dopravě v Helsinkách, v projektu UNES-CO nastěhovala do centra Českého Krumlova 15 rodin, aby zde po dobu tří měsíců žili tzv. normální život, v publikaci BRNOX nekonvenčně zmapovala život brněnské čtvrti místními nazývané Bronx, za což v roce 2017 obdržela Magnesii Literu za publicistiku, a dalo by se dlouze pokračovat, ostatně o jejích projektech se lze dočíst na jejím webu. 

Nelze přehlédnout jednotící prvek všech jejích realizovaných či rozpracovaných projektů, a tím je snaha bourat mezi lidmi bariéry a zlepšovat vzájemnou komunikaci. Snad i díky této její neutuchající snaze Kateřinu Šedou neminulo ocenění Architekt roku za rok 2017, byť architektkou vlastně není. Sama říká: „Chci spojovat lidi na základě věcí, které je rozdělují, vyvést je ze sociální izolace a stereotypů.“ 

Vstupte spolu s námi do světa uskutečněných vizí Kateřiny Šedé, nenechte si utéct výjimečnou možnost osobně poznat bořitelku předsudků na její přednášce ve velké studovně.

  • Dopolední přednáška v 11:00 je určena především studentům, ale do naplnění sálu je přístupná i veřejnosti.
  • Podvečerní vystoupení od 17:30 je určeno široké veřejnosti.

Vstupné činí 100 Kč / pro studenty 50 Kč. Vstupenky budou v předprodeji v přízemí knihovny na registraci.

Dlouhodobé akce

Výstava Učitel národů očima dětí - DOČASNĚ NEPŘÍSTUPNÁ!
Středočeská vědecká knihovna v Kladně

Výstava Učitel národů očima dětí - DOČASNĚ NEPŘÍSTUPNÁ! Výstava Učitel národů očima dětí - DOČASNĚ NEPŘÍSTUPNÁ!

12.03.2020 - 28.04.2020
08:00
432 m Středočeská vědecká knihovna - Malá galerie,gen. Klapálka 1641
Zveme vás na výstavu připomínající hned dvě kulatá výročí Jana Ámose Komenského
více info

Březen – měsíc čtenářů je celostátní akce na podporu a propagace četby a čtenářství, která se pořádá již od roku 2009. Organizátorem je  jako každoročně Svaz knihovníků a informačních pracovníků České republiky (SKIP). Do akce se zapojuje více než 400 veřejných knihoven z celé České republiky. Letošním tématem je osobnost Učitele národů Jana Ámose Komenského, jehož výročí bude provázet řada unikátních přednášek, výstav, soutěží a dalších akcí pro veřejnost.

I Středočeská vědecká knihovna v Kladně se letos připojí uspořádáním výstavy k 430. výročí narození a 350. výročí úmrtí J. A. Komenského – v Malé galerii knihovny představíme portréty slavného pedagoga, jak ho viděly děti z různých zemí světa.  Výtvarnými díly jsou vítězné práce z fondu Památníku Lidice - Mezinárodní dětské výtvarné výstavy Lidice, z ročníku s tématem Škola (2016) od dětí z 8 zemí – vedle České republiky i od dětí z Bulharska, Gruzie, Chorvatska, Kazachstánu, Lotyšska, Rumunska a Slovenska. Výstavu doplní knihy Jana A. Komenského z fondu knihovny.

Během vernisáže oceníme nejlepší čtenáře naší knihovny za rok 2019, seznámíme návštěvníky s hitparádou nejvíce půjčovaných titulů z fondu knihovny a nebude-li to k nám mít daleko, představíme pedagoga, kterého nominovaly děti jako svého nejoblíbenějšího učitele – kandidáta za Středočeský kraje v soutěži Zlatý Ámos.

Vernisáž výstavy měla proběhnout 11. 3. 2020 v 18:00, ovšem s ohledem na současnou situaci v souvislosti s COVID 19 je zrušena. Omlouváme se a děkujeme za pochopení.

Výstava Učitel národů očima dětí - DOČASNĚ NEPŘÍSTUPNÁ!
Výstava Cihelny a cihlářství na Kladensku
Hornický skanzen Mayrau ve Vinařicích

Výstava Cihelny a cihlářství na Kladensku Výstava Cihelny a cihlářství na Kladensku

21.09.2019 - 31.03.2020
15:00 - 17:00
Otevřeno: denně
2.5 km Hornický skanzen Mayrau ve Vinařicích,,Vinařice
Výstava představí cihlu nejen jako prvek konstrukční, ale také architektonický.
více info

Výstava vás zasvětí do tajemně působících značek na starých cihlách. Budete mít možnost seznámit se s cihlářským řemeslem, jehož počátky zasahují až do dob antiky, kdy se nepálené cihly vyráběly mnohdy přímo na místě stavby. Kolkování cihel se provádělo nejčastěji s různými kombinacemi písmen nebo číslic, ale nejsou výjimkou složité znaky nebo erby. Sběratelskou raritou bývají otisky prstů, rukou dětí a nejsou výjimkou stopy psů, či koček.

Výstava Cihelny a cihlářství na Kladensku